Ділюся схемою з інструкцією + деякі поради та хитрощі по роботі з пластиковою канвою.
Давно вже заглядалася на пластикову канву, досвіду майже не було, проте було велике бажання зробити щось подібне за власним дизайном. А ще був скоріш спортивний інтерес – чи впораюсь? Стартові умови (забаганки) такі собі сформулювала: невеличкий будиночок з відносно реалістичними пропорціями, гарний похилий дах складної форми і щоб текстура черепиці ладно виглядала, та щоб виріб був функціональним, а не суто декоративним.
Здається, впоралась :)
Малюнок я робила спираючись на те, які кольори ниток в мене були у наявності та доступності. Дах виявився найскладнішим завданням – перепробувала багацько ескізів, поки не сподобалось напевно.
Ще побоювалась, що монотонні цегляні стіни здадуться нудними, отже наповнила їх купою дрібниць. А щоб розважити та розрадити себе – зашифрувала у цих деталях на згадку усілякі цікаві речі та події й випадки з дитинства.
Ділюся схемою для некомерційного використання. За цією інструкцією можна зробити серветницю, скриньку або скарбничку.
Розміри готового будиночка: 16см x 12см x 13см (висота). Можна за бажанням змінити кольори, ось який вигляд це матимеме, якщо, наприклад, "перефарбувати" дах:
Схема-викройка
передбачає два А4-аркуша пластикової канви 14-го каунту (тобто 14 клітинок на дюйм). Зазвичай такі аркуші мають перфорацію 115х153 отворів. На схемі помаранчевим позначено стіни, синім – дах та димар, зеленим – дно та замочки-фіксатори для нього.
Під катом перелік деталей (усього 27шт.)
Якщо планується серветниця, то дах буде пришиватися до стін, а серветки передбачається закладати знизу, підлога розчиняється наче ворота, а щоб ці дверцята не бовтались, треба буде по кутках стулок з внутрішньої сторони пришити ті маленькі прямокутні фіксатори так, щоб вони виступали на пару клітинок. Якщо ж бажаєте зробити скарбничку, то не треба робити розрізи у підлозі, дах буде просто надягатися як кришка на скриньку, і детальки замочків у такому разі також не потрібні.
Як кроїти та різати
Спочатку треба розмітити викройку по аркушах. Не раджу користуватися олівцями чи маркером – погано видно, легко змазується та ще й залишки чорнил потім можуть замастити вишивку. Краще зробити намітку звичайною ниткою за обрисом деталей. Щоб було легше рахувати і не збитися, орієнтуйтесь на виділені кружечки на схемі вздовж контурів деталей. Обов'язково треба міцно зв'язати кінці ниток що окреслюють кожну деталь, бо інакше вони будуть вислизати та заважати різати.
Для ліпшого результату раджу різати пластикову канву довгими ножицями та під збільшуваним склом. Розріз треба спрямовувати не через середину отворів, а трохи ззовні, приблизно на третину від зовнішнього краю отвору. Таким чином западинки по краях деталей будуть трохи глибші, це потім полегшить вишивання на крайових клітинках. Саме тому розкрий зроблено таким чином, щоб між деталями було хоча б по дві клітинки.
Мені хотілося зробити корпус коротшим ніж звичайні коробки з серветками, і я вирішила скоротити довжину, а щоб серветки вмістилися – розташувати їх хвилею. Таким чином і будиночок має вийти компактнішим, і простір під дахом буде задіяний.
Коли усі деталі вирізано, щоб переконатися що все гаразд, я зібрала усю конструкцію на живу нитку та приміряла пачку серветок.
Усе працює, можна вишивати!
Нитки
Я заправляю у голку по три нитки, зручна для мене довжина – приблизно по 50-60 см. Кажуть, на 14-й каунт можна було б вишивати і у дві нитки, але мені більше подобається так. Ключ точний до кольорів не можу дати, бо половина були noName. Ті, що відомі – відмічені на кольоровій схемі. Витрату розраховувала на око, пам'ятається – начебто виходило щось приблизно по 1 см ниток (потрійних) на хрестик. Витрачається трохи більше, ніж на звичайній тканині – через товщину матеріалу.
Схема
Спосіб відображення схем у мене власний: зберігаю загальну картинку + для кожного кольору окремий файлік, де цей колір виокремлено, а усе інше напівпрозоре. Мені здається, так більш зручно та наочно.
Дно на схемі відсутнє, для нього лише потрібно обшити по краю в один хрестик будь-яким кольором.
Спосіб вишивання
Вишивайте хрестиком як вам зручно та звично! Головна принципова особливість – це обробка країв, як саме це робити – опишу далі.
Взагалі-то кажучи, вишивати по пластиковій канві набагато легше та приємніше, ніж по тканині, зручно тримати у руках не громіздкі п'яльця, а невеличкий щільний шматочок та вертіти його туди-сюди. Щоправда, через це легше сплутати загальний напрямок хрестиків. Ще з мінусів – трохи важче закріплювати нитку, але тут допомагають невеличкі плоскогубці під рукою.
Потребують уваги при вишиванні деталі великих схилів даху, у них є вузенький перешийок, і щоб ненароком не порвати деталі у цьому місці, там варто
"накласти шину" – пришити зі зворотнього боку якусь непотрібну голку чи шпильку уздовж края прямокутного виріза.
Якщо робите скриньку, то стіни треба вишивати до самого верху, щоб зі знятою кришкою вони охайно виглядали, а для серветниці можна не зважати на верхні крайові пару клітин, оскільки вони назавжди будуть закриті карнизами.
Зауважте! пластикова канва після заповнення вишивкою трохи розтягується, приблизно на 1,5-2% габариту деталі.
Так стається не через об'єм самих ниток. Якщо використовувати не потрійну, а подвійну нитку, станеться те ж саме. Таке відбувається через багаторазове просовування голкою крізь кожний отвір. Це варто передбачати, якщо проєктуєте об'ємні фігури. Особливо це відчутно на довгих деталях, таких, наприклад, як циліндрична стінка круглої скриньки.
Через те, що повністю вишиті деталі стін розтягнулися, підлога стала десь на дві клітинки коротшою порівняно з відповідними стінами, та як наслідок – дно ідеально вписалося у середину прямокутника стін, та після пришивання стає зовсім непомітним з боків. Тому колір для обшивання деталі підлоги не вельми важливий.
Як обробляти краї деталей
Там де краї рівні (під 90°) – вишивати як звичайний хрестик: спочатку в один бік уздовж усього краю (виходить начебто обвити край), потім у зворотному напрямку щоб доповнити хрестики, при цьому фіксуючи нитку у западинки від розрізаних отворів та добряче натягуючи, щоб не зісковзувала. Такий спосіб підходить для однокольорового краю (у даному випадку це контур дна, краї даху та карнизів).
А там, де паттерн складний, добираючись певним кольором до краю – варто слідкувати, щоб крайові хрестики були добряче натягнуті, та другий стібок хрестика робити не одразу, а через щось інше, хоча б з вивороту зачепити через щось, бо інакше петелька зіскочить.
Неповні клітинки (де відрізано навскіс) обшиваються як вийде, у залежності від їх розміра, буде або напівхрестик або просто один-два стібка з куточка. Головне, щоб об'єму нитки вистачило покрити площину цієї неповної клітинки. Ще
бажано не закріпляти нитку одразу поблизу після обшивання крайових клітинок, краще відвести нитку подалі.
Як зшивати стики
Щоб зробити гарний стик, готові деталі зіставляю краями та зшиваю одинарною ниткою близького кольору, поступово стягуючи. Початок нитки закріплюється з вивороту звичайним вузликом, потім робиться по одному стібку на кожну клітинку, голкою чіпляючись за нитки крайових хрестиків з кожного боку.
Важливо слідкувати, щоб при зшиванні деталі не зсувалися одна вздовж іншої та чітко співпадали б малюнком клітинка до клітинки, так може статися якщо занадто сильно стягувати.
Можна побачити на фото – в мене так димар трохи перекошений.
Якщо все робити правильно, нитка, якою зшиваються стики, стає взагалі непомітною.
Як збирати серветницю до купи
1) Перший крок:
• зшити між собою стінки труби
• зшити між собою стіни будинка
• зшити між собою великі схили даху
• зшити між собою дві пари маленьких схилів даху
• зшити попарно 4 Λ-подібних карниза, два великих, два маленьких
• пришити з внутрішнього боку фіксатори до стулок дна
2) Пришити карнизи до відповідних схилів даху.
3) Вставити димар у отвір даху та обшити стики із середини.
4) Пришити маленькі схили даху до великого.
5) Зшити між собою короткі з довгими карнизи по кутках даху.
6) Надіти дах на стіни та прошити по периметру карнизів крізь стіни, відступивши клітинку від нижнього краю – з лицевого боку робити маленькі стібочки на одну клітинку, а зі зворотнього боку можна крокувати великими стібками.
7) Останнім пришити дно.
А якщо робиться скринька, то завершальним етапом буде – вистелити з середини фетром.
Питання можна ставити у коментарях
Comments